افزونه جلالی را نصب کنید. 14 ذو القعدة 1445 Tuesday, 21 May , 2024

فراهم شدن امکان افزایش طول عمر دریچه‌های بیولوژیکی قلب

  • کد خبر : 624
  • 11 اسفند 1399 - 9:28
فراهم شدن امکان افزایش طول عمر دریچه‌های بیولوژیکی قلب
محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در راستای درمان بیماری‌های قلبی و بررسی بافت‌های پریکارد تثبیت شده شیمیایی برای ساخت دریچه‌های استنت‌دار بیولوژیکی، امکان افزایش طول عمر دریچه‌های بیولوژیکی قلب را فراهم آوردند.

به گزارش خبرگزاری مهندسی پزشکی، آیسا رسولی دانش آموخته رشته مهندسی پزشکی این دانشگاه و مجری طرح «بررسی بافت‌های پریکارد تثبیت شده شیمیایی جهت ساخت دریچه‌های استنت دار بیولوژیکی؛ تحلیل‌های بیومکانیکی و مدل‌سازی» گفت: درمان بیماری-های دریچه قلب با توجه به نوع و شدت بیماری‌های قلبی متفاوت است. به طور کلی، هیچ دارویی برای درمان چنین بیماری وجود ندارد.

وی ادامه داد: از این رو، تعویض دریچه بیمار با پروتز دریچه‌های قلبی، اغلب بهترین راه‌حل است. با توجه به استفاده گسترده از پروتز دریچه‌های قلبی آئورت، بررسی این پروتزها از نظر عملکرد زیستی و زیست سازگاری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

رسولی افزود: دریچه‌های مکانیکی از دوام عالی برخوردار هستند. با این حال، به دلیل استفاده طولانی مدت از داروهای ضد انعقاد، احتمال ترومبوآمبولی و خونریزی وجود دارد. همچنین دریچه‌های پلیمری مقاومت کمی در برابر آهکی شدن (کلسیفه شدن) و ترومبوآمبولی دارند. از این نظر دریچه‌های بیولوژیکی ارجح هستند.

وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر، جراحان همچنین از دریچه‌های ترنس کاتتر به دلیل برتری آن نسبت به جراحی قلب باز برای معالجه بیماران سالخورده و ضعیف استفاده کرده اند، گفت: با این حال، سوالاتی در مورد دوام طولانی مدت دریچه‌های بیولوژیکی تجاری ترنس کاتتر با توجه به آسیب بافت دریچه به هنگام جمع شدن و باز شدن آن در هنگام بالن زنی مطرح است. عملکرد دریچه‌های بیولوژیکی به ساختار کلاژن و رفتار مکانیکی بافت انتخابی بستگی دارد. بنابراین لازم است مناسب‌ترین بافت برای ساخت این پروتزها انتخاب شود.

رسولی خاطر نشان کرد: این تحقیق در زمینه افزایش طول عمر دریچه‌های بیولوژیکی با انتخاب بافت مناسب تر موفق عمل کرد و موفق شد بافت مناسب را پیشنهاد کند. البته برای رسیدن به مرحله به کار گیری در بدن و اخذ استاندارد باید مراحل ساخت و کاشت در بدن حیوان و یک سری آزمون‌های آزمایشگاهی دیگر را سپری کند.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: هدف از این پژوهش شناسایی بافت با دوام طولانی مدت تر برای ساخت دریچه‌های بیولوژیکی با تجزیه است. در این راستا نیاز به تحلیل خواص مکانیکی و ساختار بافت پرکاربرد در ساخت دریچه‌های بیولوژیکی از جمله پریکارد اسب، خوک و خر و مقایسه آنها با پریکارد گاو (به عنوان شاخص و طراحی موفق) و لت-های دریچه آئورت انسانی است.

وی گفت: در این پژوهش تجزیه و تحلیل بافت شناسی برای بررسی ساختار کلاژن بافت‌های انتخاب شده انجام شد. همچنین برای تعیین خواص مکانیکی بافت‌ها و ارزیابی دوام آنها، آزمون‌های مکانیکی مختلفی انجام شد. خواص هایپرالاستیک ناهمسان‌گرد و ویسکوالاستیک بافت‌های انتخاب شده با استفاده از مدل‌های بنیادی مناسب استخراج شد.

رسولی عنوان کرد: در نهایت مدل المان محدود با استفاده از خواص مکانیکی استخراج شده برای ارزیابی تخریب بافت دریچه و تنش تحت بار فیزیولوژیکی اعمال شد.

رسولی خاطر نشان کرد: نتیجه این تحقیق در ساخت دریچه‌های بیولوژیکی برای افزایش طول عمر آنها استفاده خواهد شد که یکی از مشکلات اساسی جراحان است؛ چرا که فرد بیمار بعد از حدود ۱۰ سال نیاز به جراحی مجدد به دلیل طول عمر کمتر این دریچه‌ها دارد.

رسولی در خصوص نتایج به کار رفته این پژوهش گفت: در ادامه کار بافت انتخاب شده باید تحت آزمون‌های in-situ قرار گیرد. اگر در این آزمون‌ها بافت انتخاب شده نسبت به بافت پریکارد گاوی که هم اکنون در ساخت دریچه‌های بیولوژیکی استفاده می‌شود، برتر باشد.

وی گفت: سپس یک سری آزمون هایی برای بررسی پارامترهای همودینامیکی همانند میزان باز (orifice area) و بسته شدن (regurgitation) کامل با استفاده از دستگاه هایی همچون سیستم تکثیر پالس قلب و عروق انجام و با دریچه پریکارد گاوی مقایسه خواهد شد. مرحله بعدی کاشت در بدن حیوان (in-vivo) و بررسی عملکرد آن در بدن یک موجود زنده است. بر اساس نتایج حاصل برای اخذ استاندارهایی برای ساخت این دریچه از بافت انتخاب شده اقدام خواهد شد.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر در خصوص ویژگی‌های طرح اظهارکرد: امکان پیاده‌سازی این طرح برای سایر ارگان‌های بیولوژیکی، برقراری ارتباط بین آزمون‌های مکانیکی و آنالیزهای هیستولوژیکی که در این طرح مورد تایید همدیگر بودند، از ویژگی‌های این طرح است.

رسولی خاطر نشان کرد: تحقیقات زیادی در زمینه پروتزهای دریچه‌های قلبی با توجه به اهمیت این دریچه‌ها انجام شده است. برای افزایش طول عمر این دریچه‌ها نیز بافت هایی در تحقیقات پیشین از جمله پریکارد کانگورو پیشنهاد شده است.

وی ادامه داد: ولی این بافت‌ها به دلیل در دسترس نبودن و مسائل بهداشتی، قابل استفاده نیستند. بنابراین برای انتخاب بهتر، باید بافتی انتخاب شود که علاوه بر برتری از لحاظ هیستولوژیکی و خواص مکانیکی، باید از حیوانات اهلی و در دسترس باشد. تحقیقات کاملی روی بافت‌های پیشنهاد شده در این پروژه انجام نشده بود و این طرح نمونه داخلی یا خارجی ندارد.

رسولی درباره مزیت‌های رقابتی طرح گفت: آزمون‌های مکانیکی و کدهای نوشته شده برای بهینه‌سازی برای استخراج خواص مکانیکی که قابلیت استفاده برای سایر ارگان‌های بیولوژیکی را دارد، از مزیت‌های این طرح محسوب می‌شود.

این محقق درباره کاربردهای پروژه گفت: کاربرد این پروژه در ساخت دریچه‌های بیولوژیکی برای افزایش طول عمر این دریچه‌ها است.

اساتید راهنمای و مشاور این پروژه دکتر ناصر فتورائی، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دکتر رابرت گیدون، دکتر زی ژنگ بوده‌اند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://mopena.ir/?p=624

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

فرم جستجو