افزونه جلالی را نصب کنید. 13 محرم 1446 Friday, 19 July , 2024

ایرانیان چقدر قاچاق دارو و تجهیزات پزشکی می کنند؟

  • کد خبر : 976
  • 12 اردیبهشت 1400 - 13:51
ایرانیان چقدر قاچاق دارو و تجهیزات پزشکی می کنند؟
رئیس سازمان غذا و دارو با بیان این‌که علت عمده ناباروری، استفاده از فرآورده‌های تقلبی بدنسازی در سنین جوانی است، گفت: میزان قاچاق کالاهای سلامت محور در کشور ما در سطح کشورهای آمریکایی و اروپایی است.

دکتر محمدرضا شانه ساز در نخستین جلسه گردهمایی بر خط در سال ۱۴۰۰ با معاونین غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور با تاکید براینکه اجرای سامانه تیتک(TTAC) یک تکلیف قانونی است، اظهار داشت: اقلام دارویی و کالاهای سلامت محور در آمریکا حدود سه تا پنج درصد، در اروپا پنج تا هفت درصد، در کشورهای در حال توسعه ۱۰ تا ۱۵ درصد و در کشورهای همجوار ایران بعضاً تا ۵۰ درصد تقلبی و قاچاق هستند، این در حالی است که در کشور ما به واسطه نظارت‌های انجام شده این رقم در سطح کشورهای آمریکایی و اروپایی است.

وی با بیان اینکه سامانه تیتک با هدف ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت کالاهای سلامت محور که اغلب کالاهایی استراتژیک هستند، راه‌اندازی شده است، عنوان کرد: سامانه تیتک بر دو بحث مقابله با قاچاق به داخل و خروج تولیدات با کیفیت داخلی به خارج از کشور نظارت دارد.

شانه ساز در ادامه افزود: بهره گیری از مشوق‌های لازم برای تامین کیفیت و تضمین اصالت کالاها و نیز اهرم های قانونی و قضایی برای مقابله با قاچاق ضروری است و هیچ مقاومتی توسط شرکت‌ها پذیرفته نخواهد بود.

وی با اشاره به امکانات مختلف سامانه تیتک تاکید کرد: ثبت و برچسب گذاری اقلام غذایی، آشامیدنی، تجهیزات پزشکی و آرایشی- بهداشتی به دلیل اهمیت شان برای سلامت مردم در سامانه TTAC بیش از پیش تسریع شود تا افراد جامعه به راحتی امکان استعلام این اقلام را داشته باشند و از سلامت و صحت این اقلام قبل از مصرف مطمئن شوند.

رئیس سازمان غذاودارو با اشاره به اینکه مصرف مکمل‌های ورزشی و داروهای تقلبی و بی کیفیت در درازمدت عوارض جبران ناپذیری ایجاد می‌کند، گفت: بر اساس گزارش بسیاری از متخصصان غدد و زنان کشور، علت عمده ناباروری، استفاده از فرآورده‌های بی‌کیفیت و تقلبی بدن سازان در سنین جوانی است.

معاون وزیر بهداشت مصرف منطقی دارو را یکی از سیاست‌های جدی سازمان غذا و دارو عنوان و تصریح کرد: داروخانه‌ها یکی از سایت‌های اصلی مصرف اصولی و منطقی داروهاست و نه صرفاً فروش دارو، بنابراین باید حضور مسئول فنی داروساز در داروخانه‌ها برای مراجعین محسوس و قابل دسترس باشد.

وی با اشاره به اینکه در تاسیس داروخانه برای شخص مؤسس، امتیاز ویژه‌ای در نظر گرفته‌ایم، تاکید کرد: عرضه دارو باید تحت نظر مستقیم مسئول فنی و نه نسخه پیچ صورت گیرد. اقلام قابل عرضه در داروخانه‌ها اعم از دارو، فرآورده‌های آرایشی- بهداشتی، شیرخشک، تجهیزات پزشکی و حتی اقلام مصرفی باید تحت نظارت مستقیم داروساز داروخانه انجام شود.

وی از مردم خواست در مراجعه به داروخانه ها تحت هیچ شرایطی دارو را از افرادی غیر از مسئول فنی داروخانه دریافت نکنند و در صورت مشاهده این تخلف، مراتب را به معاونت‌های غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی محل اطلاع رسانی کنند. معاونت‌های غذا و دارو نیز موظف به برخورد قانونی با این تخلفات هستند.

شانه ساز وجود ۲۵ دانشکده داروسازی، تربیت تخصص‌های مختلف داروسازی و تولید اقلام مختلف دارویی کشور را از دستاوردهای نظام سلامت در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی دانست.

وی گفت: نظارت بر واحدهای عرضه اعم از داروخانه‌ها، فروشگاه‌های آرایشی- بهداشتی و تجهیزات پزشکی با تعداد محدود بازرسان در شان مردم ایران اسلامی نیست و این مردم هستند که با استفاده از سامانه تی‌تک می‌توانند به عنوان بازرسین سازمان غذا و دارو ناظر بر مصرف کالاهای سلامت‌محور باشند. همچنین، از طریق برون سپاری باید نظارت‌ها و تعداد بازرسین ناظر افزایش یافته و شرکت‌های بازرسی شکل رسمی به خود بگیرند.

معاون وزیر بهداشت تاکید کرد: در حال حاضر بحث عرضه داروهای طبیعی و گیاهی جدی است، بنابراین در داروخانه‌های جدید، باید بخش مجزایی جهت عرضه داروهای طبیعی و گیاهی در نظر گرفته شود و در صورت بالا بودن حجم مراجعات، مسئول فنی جداگانه باید این خدمات را ارائه دهد تا به این نیاز مردم هم پاسخ داده شود.

لینک کوتاه : https://mopena.ir/?p=976

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

فرم جستجو