افزونه جلالی را نصب کنید. 18 ذو الحجة 1445 Monday, 24 June , 2024

آیین‌نامه جدید امتحانات دانشجویان علوم پزشکی

  • کد خبر : 1310
  • 31 اردیبهشت 1400 - 17:27
آیین‌نامه جدید امتحانات دانشجویان علوم پزشکی
معاونت آموزشی وزارت بهداشت با ابلاغ آیین نامه ای نحوه امتحانات پایان ترم نیم سال جاری دانشجویان علوم پزشکی را اعلام کرد.

طبق آیین نامه جدید معاونت آموزشی وزارت بهداشت که به منظور یکنواخت سازی شیوه آزمون سازی، طراحی و بارگذاری سوالات آزمون‌های پایان نیمسال دوم تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ در تمامی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ شده است، سوالات حسب نظر اساتید مربوطه می‌تواند به صورت چند گزینه‌ای، تشریحی و یا به صورت تلفیقی طراحی شود.

به گزارش موپنا، در خصوص سوالات چند گزینه‌ای برای هر سوال ۵۰ ثانیه وقت لحاظ شود. اساتید با توجه به زمان مذکور در طراحی سئوالات سختی و تاکسونومی سوال و زمان لازم برای خواندن سوال و گزینه‌ها را در نظر بگیرند. زمان ۵۰ ثانیه میانگین است و ممکن است برخی سوالات ۴۰ ثانیه و برخی ۶۰ ثانیه زمان لازم داشته باشند. زمان تخصیص یافته برای پاسخ دادن به کل آزمون باید در شروع آزمون به اطلاع دانشجو برسد.

هر سوال در یک صفحه ظاهر خواهد شد و حداکثر زمان توقف بر روی هر سوال ۵۰ ثانیه خواهد بود ولی زمان عبور از هر سوال به سوال بعدی در اختیار دانشجو خواهد بود و دانشجو می‌تواند با تسریع در پاسه به سوال و ذخیره کردن زمان مازاد به آن وقت ذخیره شده را برای بازگشت به ۱۰ درصد از سوالات با پاسخ گویی به سوالات ارفاقی استفاده کند.

براین اساس امکان بازگشت به سوالات ماقبل در کل برای حداکثر ۱۰ درصد سوالات برای دانشجو فراهم باشدذ و معادل ۱۰ درصد تعداد کل سوالات، سوال اضافه به عنوان سوال ارفاقی طراحی شود. این حالات صرفاً در چارچوب کل زمان تخصیص داده شده به آزمون قابل استفاده خواهد بود و دانشجو می‌تواند از زمان‌های ذخیره برای این حالت‌ها استفاده کند. زمان حداکثر یک ساعته برای کل آزمون پیشنهاد می‌شود

همچنین برای به حداقل رساندن احتمال بروز مشکلات فنی و اختلال در وضعیت اتصال برخط دانشجویان، سوالات آزمون‌ها از نظر تعداد و زمان لازم برای پاسخگویی به گونه‌ای طراحی شوند که آزمون در یک زمان بهینه به پایان برسد در این رابطه، زمان حداکثر یک ساعته برای کل آزمون پیشنهاد می‌شود.

علاوه بر زمان کلی آزمون تعیین شده از سوی استاد مربوطه، ۳ دقیقه وقت شناور برای احتمال بروز تاخیر کوتاه مدت در اتصال دانشجو به سامانه آزمون‌ها لحاظ شود. سوالات چند گزینه‌ای نباید نمره منفی داشته باشد. ترتیب چیدمان سوالات و گزینه‌ها باید به صورت تصادفی طراحی شود

ترتیب چیدمان سوالات و نیز چیدمان گزینه‌های سوالات باید به صورت تصادفی طراحی شود. اساتید در طراحی سوالات دقت نظر لازم را داشته باشند و از قرار دادن گزینه‌های نظیر هر دو، هر سه، هیچکدام «الف، ب و…» خودداری کنند. در خصوص سوالات تشریحی باید دانشجو بتواند پاسخ سوال را در سامانه تایپ یا به صورت عکس بارگذاری کند. در خصوص این سوالات، زمان مناسب بر اساس نظر استاد، بر مبنای زمان لازم برای تایپ و یا نگارش یا بارگذاری پاسخ سوال تنظیم شود.

قبل از شروع آزمون‌ها و یا در ابتدای ورود دانشجو به سامانه باید مشخصات و شماره تماس کارشناسان آزمون برای تماس دانشجو در صورت بروز مشکل اطلاع رسانی شود.

در صورت بروز هرگونه خطای نرم افزاری یا اختلال موردی در وضعیت اتصال برخط دانشجو، دانشجو باید سریعاً به کارشناس اطلاع دهد و حداکثر تا ۴۸ ساعت با ارسال مدارک و مستندات به معاون آموزشی دانشکده درخواست بررسی کند تا پس از تایید شورای آموزشی دانشکده آزمون مجدد به صورت حضوری یا آنلاین تصویری (شفاهی) تنظیم و اجرا شود.

در صورت لزوم و با تشخیص معاون آموزشی دانشکده آزمون برگزار شده باید از نظر عدم مغایرت IP به تایید کارشناس پشتیبانی فنی برسد و در صورت وجود مغایرت بررسی لازم انجام شود.تمام دانشجویان و به ویژه دانشجویان جدیدالورود در زمینه آزمون‌های برخط توجیه شوند و برقراری ارتباط صوتی – تصویری با دانشجویان در حین آزمون (نظارت آنلاین) از طریق سامانه آزمون در دست اقدام و پیگیری است و در صورت بهره برداری از امکان مذکور به کارگیری آن در آزمون‌ها اطلاع رسانی می‌شود.

همچنین برگزاری آزمون‌ها به صورت مجازی و غیر حضوری دارای نواقص اجتناب ناپذیری هستند که با هر نوع برنامه‌ریزی خاصی امکان بروز برخی از آنها وجود خواهد داشت بنابراین اساتید با توجه کافی در زمینه توزیع مناسب سوالات بر اساس تاکسونومی و روش‌های ارزشیابی تکوینی در طول ترم می‌توانند بخشی از این نواقص را برطرف کنند.

معاونت آموزشی وزارت بهداشت همچنین در آیین نامه خود تاکید کرده است که دانشگاه‌های علوم پزشکی پیگیری و برنامه‌ریزی لازم برای واکسیناسیون دانشجویان را داشته باشند تا هر چه سریع‌تر شرایط برای حضور فیزیکی دانشجویان و امکان برقراری کلاس‌ها و امتحانات حضوری فراهم شود.

اخبار حوزه مهندسی پزشکی ایران را اینجا بخوانید

لینک کوتاه : https://mopena.ir/?p=1310

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

فرم جستجو