افزونه جلالی را نصب کنید. 14 ذو القعدة 1445 Tuesday, 21 May , 2024

نمایشگاه IRAN MED ۲۰۲۳ دریچه ای برای جهانی شدن صنعت و تجارت تجهیزات پزشکی ایران

  • کد خبر : 1919
  • 05 تیر 1402 - 23:56
نمایشگاه IRAN MED ۲۰۲۳ دریچه ای برای جهانی شدن صنعت و تجارت تجهیزات پزشکی ایران
نشست خبری نمایشگاه بین المللی تجهیزات و ملزومات پزشکی، دندانپزشکی، آزمایشگاهی و دارویی (IRAN MED ۲۰۲۳) برگزار شد.

ارتقای جایگاه حوزه بهداشت و درمان ایران با برگزاری IRAN MED

تقدسی نژاد در ابتدای نشست با بیان اینکه طبق اصل ۲۹ قانون اساسی، آحاد مردم حق استفاده از امکانات مختلف پزشکی و تجهیزات پزشکی را دارند گفت: بر همین اساس اولویت رسیدگی به وضع پزشکی مردم، جزء مواردی است که همه مسئولان مرتبط با این حوزه باید تکالیف خود را به درستی انجام دهند. از آنجایی که در این حوزه بسیار مهم، نقص هایی وجود دارد مجموعه های مختلف مرتبط با حوزه درمان باید هماهنگی بیشتری با یکدیگر داشته باشند.

وی افزود: به عقیده من برگزاری این نمایشگاه علاوه بر اینکه موجب ایجاد همگرایی در اصناف و مجموعه های مرتبط با این صنعت می شود کمک بزرگی برای افزایش ظرفیت های داخلی کشور در حوزه پزشکی، تجهیزات پزشکی و داروسازی خواهد بود. بر اساس آمار، سالانه ۱۳۰۰ فارغ التحصیل در حوزه پزشکی و پیراپزشکی داریم. متاسفانه شرایط به نحوی پیش رفته است که بخشی از این فارغ التحصیلان از کشور خارج شده اند.

تقدسی نژاد در ادامه عنوان کرد: سالانه ۱.۵ میلیارد دلار کالای وارداتی در حوزه تجهیزات پزشکی وارد کشور می شود که ۲۵ درصد آنها از کشور آمریکا و ۷۵ درصد از آنها با ارز ترجیحی صورت گرفته است. با توجه به این اعداد و ارقام به نظر می رسد که ما به یک چرخش جدی در حوزه مدیریت وزارتخانه های مربوطه نیاز داریم تا با نگاه چند بُعدی به مقوله بهداشت و درمان موانع این مسیر را رفع کند.

مدیرعامل مرکز نمایشگاهی شهرآفتاب افزود: برگزاری نمایشگاه ایران‌مِد می تواند تاثیر به سزایی در ارتقای جایگاه حوزه بهداشت و درمان ایران در منطقه و ارتباط دادن مفید و موثر مسئولان و حوزه های حاکمیتی با افراد اثرگذار در این حوزه داشته باشد.

حجم بازار جهانی تجهیزات پزشکی

در ادامه نشست، مجید روحی رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات و ملزومات پزشکی نیز با بیان اینکه این نمایشگاه از تاریخ ۱۸ تا ۲۱ مهر ماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی آفتاب برگزار خواهد شدبیان کرد: حجم بازار جهانی تجهیزات پزشکی بالغ بر ۵۰۰ میلیارد دلار است که سالانه حدود ۸ درصد رشد می کند. نکته گفته شده، اهمیت این بازار بزرگ در حوزه صنعت سلامت و شاخص سلامت در کشورها را به نمایش می گذارد.

 

وی در ادامه با بیان اینکه با توجه به شاخص های سرانه ی جهانی درمان و سلامت و نیاز رشد شاخص های درمان و سلامت کشور و پتانسیل های موجود جهت امکان ارتقاء ۵ برابری ظرفیت فعلی عنوان کرد: در این میان نقش تامین کنندگان و زنجیره تامین تجهیزات پزشکی بیش از پیش روشن می شود. خوشبختانه تشکل های این حوزه هماهنگی بسیار خوبی در راستای انجام وظیفه خود با یکدیگر دارند.

رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات و ملزومات پزشکی افزود: با توجه به ظرفیت ها و درخواست هایی که در این صنف وجود دارد و با توجه به ظرفیت ها و زیرساخت های استاندارد و بین المللی موجود در شهر آفتاب تصمیم بر این شد که نمایشگاه تجهیزات پزشکی که دارای سابقه برگزاری بیش از دو دهه ای با محوریت تشکل ها را داشته است، با عنوان (IRANMED 2023) در مهرماه در سایت نمایشگاهی آفتاب برگزار شود. خوشبختانه سایت نمایشگاهی آفتاب مزایا و ظرفیت های خوبی از جمله استاندار بودن سالن ها، پارکینگ ها و… دارد. البته امیدواریم با توجه به قوانین موجود در کشور در آینده ای نزدیک شاهد توسعه مرکز نمایشگاهی آفتاب باشیم تا بتوانیم ظرفیت های مورد نیاز خود در این مرکز را پوشش دهیم.

کوتاهی کردیم

صانعی، رئیس اتحادیه بازرگانان تجهیزات پزشکی نیز در این نشست خبری اظهار کرد: متاسفانه ما تشکل های فعال در حوزه تجهیزات پزشکی کشور در رابطه با عدم برگزاری نمایشگاه در مرکز نمایشگاهی شهر آفتاب کوتاهی کرده ایم؛ چراکه ظرفیت نمایشگاه بین المللی تهران (سئول) برای بیش از سی سال گذشته پیش بینی شده بود. همچنین نه به لحاظ کمی و نه به لحاظ کیفی؛ حضور در این سایت نمایشگاهی در شان حوزه سلامت به ویژه تجهیزات پزشکی کشور نبود.

 

وی افزود: امیدواریم ما تشکل های فعال در حوزه تجهیزات پزشکی با همکاری یکدیگر در پویا شدن این سایت نمایشگاهی نقش داشته باشیم.

نایب رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران در ادامه به اهمیت حضور شرکت های خارجی در این نمایشگاه اشاره کرد و گفت: محل نمایشگاهی شهر آفتاب مکانی مناسب برای حضور مهمانان خارجی به حساب می آید. ما امیدواریم بتوانیم از این ظرفیت بزرگ نیز نهایت استفاده را ببریم.

شهر آفتاب یک سرمایه ملی است

حسین رضوانی، رئیس انجمن شرکت های مهندسی پزشکی ایران نیز در این نشست اظهار داشت: نباید فراموش کرد که مرکز نمایشگاهی شهر آفتاب یک سرمایه ملی است. بنابراین ما باید از این ظرفیت بسیار بزرگ نهایت استفاده را ببریم. در همین راستا امیدواریم با کمک تشکل های تعیین کننده در حوزه تجهیزات پزشکی موفق شویم نمایشگاهی در خور شان جمهوری اسلامی ایران برگزار کنیم.

 

وی افزود: در منطقه خاورمیانه مشابه این رویداد با عنوان عرب هلث  ARAB HEALTH برگزار می شود؛ از همین رو همکاران ما در شورای سیاست گذاری این نمایشگاه پیشنهاد دادند که این رویداد نیز با عنوان پرشین هلث HEALTH) (PARSHIAN  برگزار شود. امیدواریم در آینده این نمایشگاه به این سمت و سو سوق پیدا کند که علاوه بر مصداق بین المللی بودن، در منطقه نیز حرفی برای گفتن داشته باشد.

برنامه های ویژه برای معرفی IRAN MED به شرکت های خارجی

سعید رسا، مدیر برگزاری نمایشگاه نیز در این نشست اظهار داشت: ما حضور شرکت های خارجی در این رویداد را باید در دو بخش مورد توجه قرار دهیم. اولین مورد بازدیدکنندگان سایر کشورهاست که در قالب هیئت های تجاری وارد نمایشگاه می شوند و دیگری مشارکت کنندگان خارجی که تکنولوژی های روز خود را به منظور نمایش  و معرفی، در این رویداد حاضر خواهند کرد.

 

وی افزود: ما نمایشگاه IRAN MED را به عنوان یک برند نمایشگاه ایرانی در تمام نمایشگاه های مرتبط با حوزه صنعت سلامت دنیا معرفی خواهیم کرد. در گام بعد از طریق رسانه ها و مدیاهای تخصصی که در حوزه سلامت در سایر کشورها حضور دارند تبلیغات IRAN MED را پیگیری خواهیم کرد. این رویداد در پایگاه های مرجع نمایشگاهی در دنیا نیز معرفی خواهد شد.

رسا خاطرنشان کرد: از ظرفیت های داخلی مانند اتاق بازرگانی، معاونت دیپلماسی وزارت امور خارجه و … برای معرفی IRAN MED به عنوان یک برند معتبر داخلی به منظور حضور پررنگ شرکت های خارجی در این رویداد استفاده خواهیم کرد.

رسا در پایان افزود: با همکاری خوب مرکز نمایشگاهی شهرآفتاب، فضای بالغ بر بیش از ۳۰ هزارمترمربع نمایشگاهی برای این رویداد در نظر گرفته شده است.

گفتنی است در پایان این مراسم از پوستر نمایشگاه IRAN MED 2023 رونمایی شد.


انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://mopena.ir/?p=1919
  • منبع : تیترکوتاه

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

فرم جستجو